Podsumowanie 2024 roku na rynku biurowym i prognozy na rok 2025

Rynek nieruchomości biurowych w Polsce nieustannie ewoluuje, dostosowując się do zmieniających się realiów gospodarczych i społecznych. Pomimo wielu wyzwań obserwowanych w 2024 roku wykazał się znaczną elastycznością i zdolnością do adaptacji.

W 2024 roku całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej na dziewięciu głównych rynkach biurowych w Polsce (Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Poznań, Łódź, Katowice, Szczecin, Lublin) przekroczyły 13 mln mkw., przy czym na rynki regionalne przypadło o ponad pół miliona mkw. więcej niż na Warszawę (aktualne zasoby to 6,8 mln mkw. w miastach regionalnych i 6,3 mln mkw. w Warszawie).

Aktywność najemców od 2017 roku (wyłączając lata 2020-2021) utrzymuje się na poziomie przekraczającym 1,4 mln mkw. średniorocznie. Według prognoz całkowity popyt w 2024 roku wyniesie ok. 1,45 mln mkw., z czego ok. 700 tys. mkw. przypadnie na miasta regionalne i będzie to drugi najwyższy wynik po rekordowym roku 2023. Z roku na rok rośnie udział renegocjacji w wolumenie transakcji – w 2024 roku mogą one stanowić już połowę wszystkich zawartych umów. Dodatkowo najemcy coraz częściej decydują się na optymalizację powierzchni biurowych, a przeciętna wielkość biur wynajmowanych w ostatnich latach zmniejszyła się.

W 2024 roku średni wskaźnik pustostanów dla głównych rynków biurowych w Polsce utrzymywał się na poziomie 14%, przekładając się na 1,84 mln mkw. niewynajętej powierzchni biurowej, z czego prawie 1,17 mln mkw. znajdowało się na rynkach regionalnych. W 2025 roku niska aktywność deweloperów i stabilny popyt ze strony najemców sprawią, że wskaźnik dostępności powierzchni w Warszawie i miastach regionalnych pozostanie w trendzie spadkowym.

W 2024 roku aktywność deweloperów na największych rynkach biurowych w Polsce pozostawała na niskim poziomie, a w głównych miastach regionalnych spadła nawet poniżej 200 000 mkw. Trend niskiej podaży utrzyma się również w 2025 roku. W miastach regionalnych deweloperzy przygotowują nowe inwestycje, ale ich rozpoczęcie uzależniają do wchłonięcia przez rynek powierzchni dostępnej w istniejących biurowcach. Z kolei w lokalizacjach poza centrum Warszawy istotnym czynnikiem determinującym uruchomienie nowych projektów jest pozyskanie najemców w ramach umów przednajmu, natomiast w centrum stolicy sporym wyzwaniem pozostaje ograniczona dostępność atrakcyjnych gruntów.

Zwiększenie aktywności deweloperskiej, która mogłaby przełożyć się na wzrost podaży nowej powierzchni, może nastąpić w Warszawie pod koniec 2025 roku, a w miastach regionalnych dopiero w 2026 roku. W 2025 roku całkowita nowa podaż w skali całego kraju nie przekroczy 300 tys. mkw., a na rynkach regionalnych może spaść do rekordowo niskiego poziomu.

Standardy ESG zyskują na znaczeniu w sektorze nieruchomości biurowych. Najemcy i inwestorzy zwracają coraz większą uwagę na wpływ budynków na środowisko, społeczności lokalne oraz przejrzystość zarządzania. Deweloperzy uwzględniają aspekty związane z ESG już na etapie projektowania nowych inwestycji czy modernizacji istniejących budynków. Nowe trendy w projektowaniu biurowców przekładają się na wzrost inwestycji w technologie przyjazne środowisku, takie jak inteligentne systemy zarządzania energią i odnawialne źródła energii, a także rozwiązania sprzyjające zdrowiu i dobrostanowi pracowników – zalicza się do nich poprawę wentylacji, dostęp do naturalnego światła czy zapewnienie przestrzeni wspólnych sprzyjających podejmowaniu aktywności fizycznej. Budynki nieposiadające powyższych udogodnień już teraz mają trudności z pozyskaniem najemców i inwestorów. Dlatego też w najbliższym czasie można się spodziewać adaptacji istniejących budynków do nowych standardów ESG i kolejnych innowacji w zakresie zrównoważonego budownictwa.

 

Autorzy:

Karol Wyka, Dyrektor Zarządzający Działu Powierzchni Biurowych, Newmark Polska

Agnieszka Giermakowska, Dyrektor Działu Badań Rynkowych i Doradztwa, Lider ds. ESG, Newmark Polska

 

Karol Wyka
Karol Wyka
Executive Board Director, Head of Office Department
Agnieszka Giermakowska
Agnieszka Giermakowska
Research & Advisory Director, ESG Lead

Newmark Polska

Dział reprezentacji najemców biurowych firmy Newmark Polska obsługuje firmy na terenie całej Polski planujące pozyskanie nowej powierzchni biurowej lub renegocjacje obecnej umowy najmu, ekspansję bądź konsolidację powierzchni.

Dzięki bogatemu doświadczeniu naszych specjalistów gwarantujemy kompleksowe wsparcie na każdym etapie wynajmu powierzchni biurowej.

Aktualności

2025-03-25

Elastyczne biura w prestiżowych lokalizacjach

Budynki biurowe z powierzchniami coworkingowymi i biurami serwisowanymi mają większą szansę na przyciągnięcie najemców. Z elastycznych przestrzeni korzystają zarówno korporacje, jak i małe firmy oraz startupy. Więcej na: polskabiura.pl