Coraz więcej firm dostrzega, że estetyczne i nowoczesne biuro może pomóc w przyciągnięciu pracowników o wysokich kompetencjach. Ale nowoczesne nie oznacza wyłącznie urządzone zgodnie z najnowszymi trendami – takie biuro musi być też funkcjonalne oraz wykorzystywać innowacyjne technologie. Obecność nowoczesnych rozwiązań jest pożądana, gdyż poprawiają one komfort pracowników i pozwalają zredukować koszty. Poznaj aktualne trendy w urządzaniu smart office.
Jak zaaranżować nowoczesne biuro?
Optymalizacja poziomu oświetlenia i temperatury w pomieszczeniach biurowych, zwiększenie bezpieczeństwa oraz automatyzacja – rezultatem wdrożenia tych rozwiązań jest stworzenie przestrzeni, która zapewnia komfortowe warunki do pracy. Z perspektywy najemców powierzchni biurowej dobra wiadomość jest taka, że nowoczesne budynki biurowe są wyposażone w szereg inteligentnych rozwiązań – wystarczy tylko zaaranżować biuro.
Aranżację biura można przeprowadzić we własnym zakresie. Ale jest też inne rozwiązanie – aranżację przestrzeni biurowej może wykonać wynajmujący i zlecić ją specjalistom, z którymi współpracuje na co dzień.
O optymalizacji kosztów aranżacji powierzchni możesz przeczytać w artykule: Fit out biura – co to jest?
Szukasz powierzchni biurowej na terenie Warszawy, Łodzi czy Poznania? Przeczytaj również: Klasy budynków biurowych – biurowiec klasy A, B czy C?
Urządzamy nowoczesne biuro – poznaj najważniejsze trendy
Szukasz inspiracji na smart office? Chcesz przyciągnąć do swojej firmy talenty? Poniżej znajdziesz pomysły wdrażane w nowoczesnych biurowcach na całym świecie.
Inteligentne systemy oświetleniowe
Firmy poszukujące nowoczesnej przestrzeni biurowej lub planujące zmodernizować zajmowane biuro często zwracają uwagę na system oświetleniowy. Powód jest prosty – smart office wykorzystuje rozwiązania, które pozwalają obniżyć rachunki za energię elektryczną. Aby uzyskać taki rezultat, inteligentny system oświetleniowy najczęściej składa się z kilku elementów. Mogą to być:
- czujniki – ich zadaniem jest gromadzenie informacji, np. wykrywanie ruchu w pomieszczeniu czy natężenia światła słonecznego; obecność czujników jest niezbędna, gdy celem jest automatyzacja sterowania oświetleniem w budynku;
- energooszczędne oświetlenie LED – oświetlenie LED charakteryzuje się niskim zużyciem energii i dużą żywotnością, a dodatkowo umożliwia np. zmianę barwy światła;
- urządzenia zapewniające kompatybilność z Internet of Things (IoT) – w ten sposób administrator budynku może zdalnie sterować oświetleniem budynku (w sposób manualny lub zautomatyzowany).
Jak inteligentne systemy oświetlenia działają w praktyce? W biurze mogą funkcjonować choćby automatyczne, niestandardowe strefy oświetlenia. Bazując na informacjach dostarczonych przez czujniki, oprawa LED może się rozświetlać, przyciemniać lub wyłączać. W ten sposób oświetlenie jest zapewniane tylko wówczas, gdy pracownik przebywa przy biurku.
Akustyka w nowoczesnych biurach
Słaba akustyka w biurze nie pozostaje bez wpływu na samopoczucie i produktywność pracowników – utrudniona komunikacja, problemy z koncentracją i rozdrażnienie mogą przełożyć się m.in. na wysoką absencję. Aranżacja nowoczesnego biura, dzięki której natężenie hałasu nie będzie przekraczać dopuszczalnej wartości (55-65 dB), może uwzględniać zastosowanie choćby następujących rozwiązań:
- materiały pochłaniające nadmiar hałasu – nowoczesne pomieszczenia biurowe często są wyłożone wykładziną lub dywanami, wykorzystywane są w nich również meble tapicerowane i zasłony dźwiękochłonne;
- panele akustyczne – montuje się je na ścianach, a ich głównym zadaniem jest pochłanianie niepożądanych częstotliwości akustycznych;
- przegrody i panele sufitowe – sufit, który redukuje pogłos, może jednocześnie mieć walor estetyczny;
- kabiny akustyczne (dźwiękoszczelne) – mają zastosowanie w smart office typu open space; osoby przebywające wewnątrz kabiny mogą odciąć się od uciążliwych dźwięków dochodzących z biura.
Inteligentne wyposażenie w nowoczesnych biurowcach – meble i kolory
Nowoczesne wnętrze biura to także wyposażenie, na które składają się meble i dodatki w konkretnych kolorach. W przypadku kolorystyki sprawa jest dość prosta – wspólna przestrzeń powinna być urządzona w stonowanych odcieniach. Zarówno zbyt jasne, jak i ciemne barwy nie są najlepszym wyborem w przestrzeni biurowej, gdyż wpływają negatywnie na koncentrację i mogą powodować zmęczenie oczu.
Co z meblami? Fotele biurowe z regulacją głębokości siedzenia, wysokości podłokietników czy oparcia to dziś standard. Nowoczesne biura do wynajęcia w Warszawie wyróżnia coś więcej – to przestrzenie, w których można znaleźć m.in. biurka z elektryczną regulacją wysokości i ładowaniem indukcyjnym czy szafki wyposażone w czujniki. W niektórych budynkach biurowych można spotkać też inteligentne szkło przyciemniane elektrycznie, które może być wykorzystane jako przegroda między stanowiskami pracy lub forma komunikacji z otoczeniem.
Nowoczesne strefy wypoczynkowe
Współcześnie zarówno pracodawcy, jak i pracownicy zwracają coraz większą uwagę na odpoczynek w trakcie pracy i kwestie związane z work-life balance. Rozwiązania takie jak hybrydowy model pracy czy dostępność strefy chill out w biurze prezentowane są jako benefity w ogłoszeniach o pracę.
Nowoczesne biurowce są zatem synonimem nie tylko energooszczędności, estetycznego wystroju i wygodnych rozwiązań technologicznych, ale też dbałości o dobrostan pracujących w nich osób. Przyjazne, wygodne i nowocześnie zaaranżowane przestrzenie socjalne nie tylko wpływają pozytywnie na produktywność pracowników, ale też pomagają pozyskać talenty do zespołu.
Jak może wyglądać nowoczesna strefa wypoczynkowa w biurze? W takiej przestrzeni najczęściej znajdują się choćby:
- wygodne meble wypoczynkowe – sofy, fotele lub piłki do siedzenia zapewnią pracownikom chwilę relaksu;
- elementy adaptacji akustycznej – dzięki niej obszar dedykowany odpoczynkowi jest izolowany od zgiełku biura;
- urządzenia multimedialne – telewizor, konsola czy system audio pozwolą oderwać myśli od pracy, dzięki czemu możliwe będzie uzyskanie nowej perspektywy;
- strefa kuchenna – czyli miejsce, w którym można przygotować posiłek lub zaparzyć kawę;
- sprzęt fitness – strefa relaksu może umożliwiać również aktywny wypoczynek.
Smart office – innowacyjne technologie w biurze
Wynajmujący lub inwestorzy mogą zadawać sobie pytanie, jakie rozwiązania powinny zostać zastosowane w biurze, aby można było określić je jako smart office. Ważniejsze jednak od wykorzystanych technologii jest to, w jaki sposób zostaną one zintegrowane w jeden spójny, inteligentny system. To problem, który rozwiązują nowoczesne systemy BMS.
System BMS odpowiada nie tylko za funkcjonowanie instalacji w biurowcu (oświetleniowej, HVAC czy wodnej), ale też za np. kontrolę dostępu, nawadnianie zieleni czy agregację i wizualizację danych. W ten sposób administrator obiektu zyskuje narzędzia, które pozwalają mu na optymalizację wykorzystania zasobów i przestrzeni w budynku.
Dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii i rozwiązań IoT budynek może być:
- energooszczędny – sieć czujników czy szerokie możliwości konfiguracji systemu pozwalają wykorzystywać zasoby jedynie wówczas, gdy są naprawdę potrzebne i w ilościach zapobiegających marnotrawstwu;
- bezpieczny – zintegrowane systemy monitoringu, kontroli dostępu czy przeciwpożarowe zwiększają bezpieczeństwo użytkowników biura;
- komfortowy – automatyzacja oświetlenia i systemu HVAC pozwala uzyskać w biurze warunki, które sprzyjają produktywnej pracy.
Certyfikaty SmartScore i WiredScore
Z perspektywy najemców potwierdzeniem, że dany biurowiec został zaprojektowany i wybudowany z uwzględnieniem rozwiązań proekologicznych, energooszczędnych czy inteligentnych są różne certyfikaty dostępne na rynku. Jaka certyfikacja świadczy o smart office? Choćby SmartScore i WiredScore. Co istotne, są to dwa różne certyfikaty, w ramach których ocenie poddawane są różne aspekty wyposażenia biura.
Jeżeli inwestor stara się o certyfikat SmartScore, oceniony zostanie sposób zintegrowania i komunikacji systemów zamontowanych w budynku. W trakcie certyfikacji pod uwagę bierze się również wymagania dotyczące cyberbezpieczeństwa oraz zarządzanie danymi – istotne jest zarówno ich gromadzenie, jak i przechowywanie. W zależności od zastosowanych rozwiązań biurowiec może otrzymać certyfikat SmartScore na poziomie np. Silver czy Gold.
Certyfikat WiredScore koncentruje się na łączności cyfrowej. Proces certyfikacji polega na udzieleniu odpowiedzi na szereg pytań – przykładowo:
- czy w każdej części biurowca jest zasięg sieci komórkowej – dotyczy to również parkingu podziemnego, gdy taki jest w biurowcu;
- czy budynek jest przystosowany do technologii mobilnej piątej generacji;
- czy zastosowana infrastruktura cyfrowa jest elastyczna – czy możliwa będzie jej adaptacja do nowych technologii;
- czy infrastruktura cyfrowa jest bezpieczna – w tym chroniona na wypadek klęsk żywiołowych (np. powodzi).
Chcesz wiedzieć więcej o certyfikacji budynków biurowych? Przeczytaj również: Zielone biura przyszłości: jak certyfikaty BREEAM, LEED i WELL wpływają na wybór biura?
Jak urządzić inteligentne i nowoczesne biuro?
Aranżacja nowoczesnego biura nie może ograniczać się do podstawowych kwestii, czyli np. zakupu ergonomicznych mebli – współcześnie to zdecydowanie za mało. Aby przestrzeń biurowa z jednej strony zapewniała komfortowe warunki do pracy, a z drugiej była tania w utrzymaniu i nie zużywała nadmiernej ilości zasobów naturalnych, konieczne jest wdrożenie rozwiązań z zakresu smart office.
Jeżeli szukasz biura z certyfikatem SmartScore czy WiredScore, skontaktuj się z nami – przedstawimy Ci dostępne propozycje. Zespół Newmark Polska może zapewnić Ci kompleksowe doradztwo i wsparcie architektoniczne – wspólnie możemy stworzyć nowoczesne, funkcjonalnie i przyjazne wnętrza