Renegocjacje dominują na warszawskim rynku biurowym

Według raportu firmy doradczej Newmark Polska „Office Occupier – Rynek biurowy w Warszawie, 1 połowa 2024 r.”, warszawski rynek biurowy wszedł w okres stabilizacji. Aktywność deweloperów utrzymuje się na umiarkowanym, lecz stabilnym poziomie. Z kolei współczynnik pustostanów w drugim kwartale bieżącego roku tylko nieznacznie się obniżył w porównaniu z poprzednim kwartałem, a najemcy coraz częściej decydowali się na renegocjowanie umów najmu. Wzrost zainteresowania najemców zrównoważonymi i technologicznie zaawansowanymi biurami przekłada się na rosnącą liczbę modernizacji starszych budynków biurowych lub zmianę ich funkcji.

Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Warszawie wynoszą obecnie prawie 6,26 mln mkw. W pierwszej połowie 2024 roku stołeczny rynek powiększył się o pięć nowych budynków biurowych o łącznej powierzchni 63 700 mkw., w tym Vibe A (15 000 mkw.), który został oddany do użytku w podstrefie Zachodnie Centrum w drugim kwartale.

- Łącznie w całym 2024 roku nowa podaż może nieznacznie przekroczyć 100 000 mkw., ale już w przyszłym roku może być dwukrotnie wyższa. Co ciekawe, prawie 30% tej powierzchni powróci na rynek w zmodernizowanych budynkach takich jak V-Tower czy G5 Prime Offices – mówi Agnieszka Giermakowska, Dyrektor Działu Badań Rynkowych i Doradztwa, Lider ds. ESG, Newmark Polska.

Aktywność deweloperów na warszawskim rynku od kilku kwartałów utrzymuje się na dość umiarkowanym, ale stabilnym poziomie. Na koniec czerwca 2024 roku w budowie pozostawało niewiele ponad 280 000 mkw., czyli mniej więcej tyle samo, co w poprzednim kwartale, z czego prawie 60 000 mkw. znajdowało się w biurowcach przechodzących gruntowną modernizację. Ponad 80% realizowanych obecnie inwestycji zlokalizowanych jest w centralnych lokalizacjach, głównie w okolicach ronda Daszyńskiego.

W pierwszej połowie 2024 roku najemcy wynajęli łącznie prawie 316 400 mkw., z czego niewiele ponad 56% (178 400 mkw.) w drugim kwartale. Popyt na warszawskim rynku biurowym w drugim kwartale br. wzrósł w porównaniu z pierwszym kwartałem o ponad 29%, ale w całym pierwszym półroczu był niższy o niecałe 2% od odnotowanego w analogicznym okresie ubiegłego roku.

- W drugim kwartale 2024 roku na stołecznym rynku odnotowano dwie umowy najmu na ponad 10 000 mkw. Jednocześnie większość transakcji w tym czasie zostało zawartych w lokalizacjach poza centrum, których udział w całkowitym wolumenie popytu od początku roku przekroczył już 60% (190 100 mkw.). Z kolei w strefach centralnych podpisano umowy najmu na łącznie 126 300 mkw. – mówi Anna Szymańska, Dyrektor Działu Powierzchni Biurowych w Newmark Polska. 

W pierwszym półroczu w strukturze popytu największy udział miały renegocjacje i odnowienia (51%) oraz nowe umowy (37%). Na pozostałe 12% złożyły się ekspansje (7%), transakcje na potrzeby własne (4%) oraz przednajmy (1%). W drugim kwartale odsetek renegocjacji i odnowień umów najmu wzrósł do rekordowego poziomu 63%, przy czym najwyższe wskaźniki odnotowano w strefach poza centrum: Służewiec (prawie 83% całkowitego popytu w strefie), Żwirki Wigury (83%) i Jerozolimskie (70%). Najbardziej aktywnymi najemcami na warszawskim rynku biurowym w minionym półroczu były firmy z sektora finansowego (17,4%), produkcyjnego (12,5%), usług dla biznesu (12,1%) oraz IT (10,2%).

Na koniec czerwca 2024 roku współczynnik pustostanów w Warszawie wyniósł 10,9%, co oznacza nieznaczny spadek w porównaniu z poprzednim kwartałem (o 0,1 p.p.) oraz w ujęciu rok do roku (o 0,5 p.p.). W tym czasie najemcy mieli do dyspozycji łącznie prawie 680 450 mkw. wolnej nowoczesnej powierzchni biurowej. W kolejnych kwartałach możemy spodziewać się nieznacznego spadku poziomu pustostanów, zwłaszcza w strefach poza centrum, m.in. na Służewcu, gdzie wyburzane są starsze budynki biurowe z myślą o realizacji nowych inwestycji. Dobrym przykładem tego trendu jest zakup kolejnych trzech biurowców (Sirius, Orion i Saturn) dawnego kompleksu biurowego Empark Business Park przez dewelopera Archicom, który planuje przeznaczyć zakupiony teren pod rozbudowę osiedla mieszkaniowego Modern Mokotów.

- Na koniec drugiego kwartału 2024 roku miesięczne stawki czynszu w najlepszych biurowcach pozostały na zbliżonym poziomie w porównaniu z poprzednim kwartałem i wynosiły 22-27 euro za mkw. w centrum oraz 16-18 euro za mkw. w lokalizacjach poza centrum. Najwyższe czynsze niezmiennie obserwujemy w budynkach oferujących biura, które spełniają wysokie standardy techniczne i środowiskowe oraz umożliwiają najemcom dbanie o pracowników, ich potrzeby i dobrostan. Jednocześnie coraz bardziej pogłębiają się różnice w wysokości stawek czynszu pomiędzy najlepszymi i mniej atrakcyjnymi lokalizacjami – dodaje Urszula Sobczyk, Dyrektor Działu Wycen firmy Newmark Polska.

 

Anna Szymańska
Anna Szymańska
Deputy Head of Office Department
Agnieszka Giermakowska
Agnieszka Giermakowska
Research & Advisory Director, ESG Lead

Pobierz raport

Newmark Polska

Dział reprezentacji najemców biurowych firmy Newmark Polska obsługuje firmy na terenie całej Polski planujące pozyskanie nowej powierzchni biurowej lub renegocjacje obecnej umowy najmu, ekspansję bądź konsolidację powierzchni.

Dzięki bogatemu doświadczeniu naszych specjalistów gwarantujemy kompleksowe wsparcie na każdym etapie wynajmu powierzchni biurowej.

Aktualności

2025-03-25

Elastyczne biura w prestiżowych lokalizacjach

Budynki biurowe z powierzchniami coworkingowymi i biurami serwisowanymi mają większą szansę na przyciągnięcie najemców. Z elastycznych przestrzeni korzystają zarówno korporacje, jak i małe firmy oraz startupy. Więcej na: polskabiura.pl