Warszawskie centrum dominuje w nowej podaży biur w 2024 i 2025 roku

Według raportu firmy doradczej Newmark Polska „Office Occupier – Rynek biurowy w Warszawie”, w 2024 roku aktywność najemców na warszawskim rynku biurowym utrzymywała się na stabilnym poziomie. Z kolei deweloperzy uzależniali rozpoczynanie nowych inwestycji od podpisania znaczących umów przednajmu, co przekładało się na umiarkowaną ilość powierzchni w budowie. Jednocześnie stopniowo zmniejszał się współczynnik pustostanów, skutkując spadkiem wolumenu dostępnej powierzchni. Rok 2025 upłynie pod znakiem kontynuacji tego trendu.

Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Warszawie wynoszą obecnie 6,29 mln mkw., a utrzymująca się na umiarkowanym poziomie aktywność deweloperów przekłada się na odnotowywane w ostatnim czasie niskie wolumeny nowej podaży. W całym 2024 roku deweloperzy ukończyli niewiele ponad 104 000 mkw. biur, co stanowi wzrost o ponad 71% w porównaniu z 2023 rokiem. Niemniej jest to drugi najniższy roczny wynik w historii warszawskiego rynku po 2023 roku, w którym wybudowano zaledwie ok. 61 000 mkw. W czwartym kwartale 2024 roku oddano do użytkowania tylko jeden biurowiec – The Form o powierzchni 29 400 mkw. w podstrefie Zachodnie Centrum. Według prognoz analityków firmy Newmark Polska tegoroczna podaż wyniesie ok. 170 000 mkw.

- W 2024 roku najwięcej metrów kwadratowych biur oddano do użytku w lokalizacjach centralnych, gdzie wybudowano łącznie 86 150 mkw., co stanowi prawie 83% całkowitej nowej podaży dostarczonej w stolicy w ubiegłym roku. Podobnie będzie też w 2025 roku, ponieważ ok. 85% tegorocznego wolumenu nowej powierzchni powstanie w centrum Warszawy – mówi Karol Wyka, Dyrektor Zarządzający Działu Powierzchni Biurowych, Newmark Polska.

W całym 2024 roku aktywność deweloperów w Warszawie utrzymywała się na stosunkowo niskim poziomie i podobnie będzie w bieżącym roku. W lokalizacjach poza centrum istotnym czynnikiem determinującym uruchomienie nowych projektów jest pozyskanie najemców w ramach umów przednajmu, natomiast w centrum stolicy sporym wyzwaniem dla deweloperów pozostaje ograniczona dostępność atrakcyjnych gruntów. W czwartym kwartale 2024 roku w budowie pozostawało niewiele ponad 245 000 mkw. – to o 10% mniej niż w trzecim kwartale i niemal 13% mniej niż w analogicznym okresie w ubiegłym roku.

Czwarty kwartał 2024 roku, podobnie jak w poprzednich latach, charakteryzował się największą aktywnością najemców w całym ubiegłym roku. W tym czasie najemcy wynajęli ponad 244 100 mkw. biur, co oznacza wzrost o ponad 35% w porównaniu z trzecim kwartałem, ale spadek o 4% w stosunku do ostatniego kwartału 2023 roku. Całkowity popyt w 2024 roku wyniósł prawie 740 200 mkw. i był tylko nieznacznie niższy od odnotowanego rok wcześniej (746 800 mkw.).

- W czwartym kwartale największym zainteresowaniem najemców cieszyły się lokalizacje centralne, na które przypadło prawie 54% wszystkich podpisanych umów. W całym ubiegłym roku to jednak lokalizacje poza centrum stolicy przeważały w strukturze popytu, odpowiadając za ok. 53% całkowitego wolumenu najmu. Największy udział w wolumenie transakcji miała strefa biurowa Centrum (26,9%), a za nią COB (19,7%) i Służewiec (19,2%) – dodaje Karol Wyka.

Pomimo znaczącego udziału umów przednajmu w całkowitym wolumenie najmu odnotowanym w trzecim kwartale 2024 roku, bo przekraczającego 21%, renegocjacje dominowały na rynku najmu zarówno w czwartym kwartale, jak i w całym 2024 roku – odpowiadały one odpowiednio za 53,6% i 46% zawartych transakcji. Na pozostałe 54% ubiegłorocznego popytu złożyły się nowe umowy (36%), przednajmy (7%), ekspansje (7%) oraz transakcje na potrzeby własne (4%). Osiem podpisanych umów w ubiegłym roku opiewało na ponad 10 000 mkw. Najbardziej aktywnymi najemcami na warszawskim rynku biurowym były firmy z sektora finansowego (19%) oraz usług dla biznesu i produkcji (po 13% każdy).

Na koniec grudnia 2024 roku wskaźnik pustostanów w Warszawie wyniósł 10,6%, co stanowi spadek o 0,1 p.p. w porównaniu z poprzednim kwartałem, ale wzrost o 0,2 p.p. w ujęciu rok do roku. Potencjalni najemcy mogą obecnie wybierać spośród ponad 664 000 mkw. wolnych biur w istniejących budynkach, aczkolwiek obiekty ukończone po 2014 roku oferują zaledwie ok. 137 000 mkw., co w ich przypadku przekłada się na współczynnik pustostanów na poziomie 5,7%. Jednocześnie na koniec grudnia ubiegłego roku biura o powierzchni ponad 5000 mkw. dostępne były tylko w pięciu biurowcach wybudowanych po 2014 roku.

Miesięczne stawki czynszu w najlepszych budynkach biurowych wynoszą obecnie 22-27 euro za mkw. w centrum oraz 16-18 euro za mkw. w lokalizacjach poza centrum.

- Duże zainteresowanie firm wynajmem biur oferujących zaawansowane rozwiązania technologiczne i środowiskowe, które umożliwiają osiągnięcie efektywności energetycznej i optymalizację kosztów oraz wspierają realizację celów ESG, sprawia, że właściciele takich biurowców są mniej chętni do ustępstw w procesie negocjacyjnym. Dotyczy to zarówno wysokości czynszu, jak i oferowanych pakietów zachęt. Jednocześnie coraz bardziej widoczny staje się trend modernizacji lub zmiany przeznaczenia istniejących budynków biurowych, co prowadzi do ich czasowego lub trwałego wycofania z rynku biurowego – mówi Agnieszka Giermakowska, Dyrektor Działu Badań Rynkowych i Doradztwa, Lider ds. ESG, Newmark Polska.

 

 

O Newmark Polska

Newmark Polska jest Globalnym Partnerem Newmark, członkiem Globalnej Sieci Newmark. Należy do grupy wiodących firm doradczych na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce. Zapewnia kompleksowe usługi agencyjne w zakresie reprezentacji najemców pozbawione ryzyka konfliktu interesów, jak również obsługi transakcji na rynkach kapitałowych, badań rynku i doradztwa, wycen nieruchomości, projektowania i zarządzania projektami oraz workplace strategy. Na czele firmy Newmark Polska stoi Piotr Kaszyński. Jej siedziba mieści się w Warszawie, a biura regionalne znajdują się we Wrocławiu, Trójmieście i Krakowie. Zespół Newmark Polska korzysta z globalnej platformy Newmark (Nasdaq: NMRK), która posiada biura na całym świecie i oferuje pełną gamę usług na każdym etapie cyklu życia nieruchomości. Więcej informacji o Newmark Polska na stronie: www.nmrk.pl

 

Karol Wyka
Karol Wyka
Executive Board Director, Head of Office Department
Agnieszka Giermakowska
Agnieszka Giermakowska
Research & Advisory Director, ESG Lead

Pobierz raport

Newmark Polska

Dział reprezentacji najemców biurowych firmy Newmark Polska obsługuje firmy na terenie całej Polski planujące pozyskanie nowej powierzchni biurowej lub renegocjacje obecnej umowy najmu, ekspansję bądź konsolidację powierzchni.

Dzięki bogatemu doświadczeniu naszych specjalistów gwarantujemy kompleksowe wsparcie na każdym etapie wynajmu powierzchni biurowej.

Aktualności

2025-03-25

Elastyczne biura w prestiżowych lokalizacjach

Budynki biurowe z powierzchniami coworkingowymi i biurami serwisowanymi mają większą szansę na przyciągnięcie najemców. Z elastycznych przestrzeni korzystają zarówno korporacje, jak i małe firmy oraz startupy. Więcej na: polskabiura.pl